Zjednodušte si svou administrativu a vstupte do režimu paušální daně. S rokem 2024 přicházejí i změny v paušální dani – budou se zvyšovat měsíční platby. Přečtěte si, jestli je paušální daň pro vás, co vám přinese a kolik za ni nově zaplatíte.

Co je paušální daň?

Paušální daň je forma daně, která se platí jako pevná částka nebo procento příjmů, aniž by se musely rozčleňovat jednotlivé příjmy a výdaje. Do měsíční paušální daně se vám zahrnou platby všech přímých daní, jako je daň z příjmu fyzických osob, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Zjednodušuje tak značně celý daňový proces.

Znamená to tedy, že místo toho, abyste pravidelně sledovali každý jednotlivý příjem a výdaj, zaplatíte jen paušální částku nebo procento svých celkových příjmů.

Paušální daň

Podmínky pro získání paušální daně

Paušální daň není pro každého. Mohou ji využít pouze OSVČ, které splňují určité zákonné podmínky.

Základními kritérii pro vstup do paušálního daňového režimu je, že OSVČ nesmí být plátcem DPH, současně nesmí odvádět daň z příjmu ze závislé činnosti ze zaměstnání a roční příjem z kapitálového majetku, pronájmu a dalších zdanitelných příjmů, by neměl přesáhnout 50 000 Kč.

Pásma paušální daně

  1. Paušální pásmo
  • Pro všechny OSVČ s příjmem do 1 000 000 Kč.
  • Pro OSVČ s příjmem do 1 500 000 Kč, jimž tvoří alespoň 75 % příjmů činnosti, na které lze aplikovat 80% nebo 60% výdajový paušál.
  • Pro OSVČ s příjmem do 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů pochází z činností, na které lze aplikovat 80% výdajový paušál.
  1. Paušální pásmo

  • Pro OSVČ s příjmem v rozmezí 1 000 000–1 500 000 Kč, bez ohledu na druh vykonávané samostatné výdělečné činnosti.
  1. Paušální pásmo

  • Pro všechny ostatní OSVČ s příjmem do 2 000 000 Kč.

Výběr pásma paušální daně závisí na předchozím příjmu ve zdaňovacím období a vykonávané činnosti.

Výše paušální daně pro rok 2024

1. pásmo                 7 498 Kč              (v roce 2023: 6 208 Kč)

2. pásmo                 16 745 Kč           (v roce 2023: 16 000 Kč)

3. pásmo                 27 139 Kč           (v roce 2023: 26 000 Kč)

Kdy se vyplatí paušální daň

Jste OSVČ a roční výše daňové zátěže je vyšší než celková roční částka paušální daně? Pak je jednoznačné, že se vám tento režim vyplatí. Přednost paušální dani dávají i podnikatelé, kteří se nechtějí zabývat složitou administrativou, i když to pro ně může znamenat o něco vyšší platbu a jen minimální úspory na daních.

Vstup do režimu paušální daně 2024

Je pro vás paušální daň výhodná? Naplánujte si dopředu vstup do jejího režimu, protože vstoupit můžete jen po omezenou dobu, a to na začátku kalendářního roku od 1. ledna do 10. ledna včetně. Oznámení vstupu je jednoduché, stačí, když vyplníte příslušný formulář do 10. dne zdaňovacího období a poté budete paušální daň platit do 20. dne měsíce příslušnému finančnímu úřadu.  

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti