Od nového roku vznikla některým osobám povinnost založit si datovou schránku. Patříte mezi ně a nevíte, jak se do ní přihlásit? Nebo uvažujete o založení a chcete zjistit jaké výhody přináší svým uživatelům? Pokračujte ve čtení a dozvíte se odpovědi na své otázky i spoustu dalších informací, co vám datová schránka může nabídnout.


Moje datová schránka

K čemu datová schránka slouží?

Datová schránka je doručovací systém, jehož hlavním účelem je bezplatné odesílání online dokumentů, což vám rozhodně usnadní komunikaci s úřady a dalšími institucemi. Avšak není to jediná věc, kterou datová schránka umí. Pokud si ji propojíte s Portálem občana, můžete si z domu zařídit osobní doklady, daňové přiznání a spoustu dalších užitečných věcí, které už nemusíte zdlouhavě řešit na úřadech. Více informací o tom, co datová schránka nabízí, naleznete na stránkách Moje datová schránka.

Založení datové schránky

Pokud nejste příznivci zdlouhavého čekání ve frontách, datová schránka je přesně pro vás. Zařídíte si ji bezplatně na všech pobočkách Czech POINTU. Budete k tomu potřebovat občanský průkaz anebo jiný průkaz totožnosti. Pokud ale zrovna nemáte čas hledat nejbližší pobočku, můžete si ji lehce zřídit i elektronicky. Stačí si založit Identitu občana přes kterou se přihlásíte do Portálu občana.

Komu se datová schránka založila automaticky?

Od 1. 1. 2023 došlo k automatickému zřizování datových schránek u všech podnikajících fyzických osob, ale také právnických osob, které datovou schránku doposud neměly. Mohou to být např. spolky a nadace. Pokud patříte do jedné z těchto skupin, na místo vašeho trvalého bydliště by vám měl přijít dopis s přihlašovacími údaji. A co když jste si dopis nepřevzali? Nevadí, Datovou schránku máte zřízenou i tak. Jediný rozdíl je v tom, že se do ní nepřihlásíte přes kód z dopisu, ale rovnou přes identitu občana.

Pojďte se poprvé přihlásit…

Obdrželi jste dopis, ale co dál? Teď se musíte do datové schránky poprvé přihlásit. To uděláte přes stránku Moje datová schránka, kde se přihlásíte pomocí uživatelského jména a hesla z dopisu. Po přihlášení si můžete změnit heslo na nějaké pro vás lépe zapamatovatelné. Pak už jen zadáte e-mailovou adresu a můžete začít datovku neomezeně využívat.

Moje datová schránka

Mějte na paměti, že změna automaticky vygenerovaného hesla často vede ke zvýšení zabezpečení vašich dat. Pokud si budete heslo měnit, nezapomeňte, že by mělo mít alespoň 8 znaků a mělo by obsahovat:

  • malá a velká písmena

  • číslice

  • speciální znaky

Jedině tak ztížíte jeho případné prolomení, které by znamenalo únik důležitých osobních údajů, kterých bude vaše datová schránka plná.

Můžete si prodloužit termín odevzdání daní?

Podaní daní z příjmu fyzických a právnických osob se řídí jasně stanovenými termíny pro odevzdání. V roce 2023 máte tři termíny na podání. První oficiální termín je 3. dubna. Když budete podání posílat v elektronické podobě, máte čas až do 2. května. Pokud vás zastupuje daňový poradce, máte možnost si prodloužit  termín odevzdání o 3 měsíce. Více informací o podání daňového přiznání se dozvíte v našem článku Co se stane když nepodáte daňové přiznání v roce 2023?

Zařiďte si datovku pro větší komfort

I když její založení není povinné pro všechny osoby, rozhodně vám přinese mnoho výhod. Je to užitečný nástroj, díky kterému ušetříte svůj čas i peníze. Pokud přes ni posíláte své dokumenty, můžete si být jistí, že veškerá komunikace je bezpečná. Nemusíte mít strach, že by se vaše dokumenty dostaly do špatných rukou, protože celá aktivita probíhá přes zabezpečený protokol.

Práci vám ulehčí také náš klientský systém. Ten slouží jako osobní datová schránka, která zahrnuje skenování pošty. To znamená, že nám zásilku otevře, naskenuje a poté uloží do klientského systému. Do toho se přihlásíte skrze náš webový portál. V ten samý moment, kdy je sken listiny vložen do systému, bude vám zaslán informativní e-mail, že máte v klientském systému novou zprávu.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti