Podnikání při zaměstnání (tj. vedlejší samostatně výdělečná činnost) představuje pro mnoho lidí ideální způsob, jak podnikat, aniž by riskovali svůj stálý příjem a vystavili tak svůj život nejistotě. Umožňuje realizovat podnikatelské záměry a budovat si vlastní obchod nebo službu paralelně s hlavním zaměstnáním. SVČ slouží jako přivýdělek a liší se hlavně podmínkami pro daňové vyúčtování, zálohy a odvody. Jaké to jsou? To vám přiblížíme v tomto článku. 

Co potřebujete k ohlášení živnosti v ČR? 

Ohlášení živnosti v České republice není vůbec nic složitého, vyžaduje pouze několik kroků. Nejprve je třeba se rozhodnout, zda chcete podnikat jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) nebo založit společnost. Pro získání živnostenského oprávnění potom stačí, když na živnostenském úřadě vyplníte žádost (osobně nebo online) a zaplatíte poplatek. Úřad za vás ohlásí zahájení podnikání finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně i ČSSZ. Získáte výpis z živnostenského rejstříku a přidělené IČ. Založení společnosti je trochu složitější a může vyžadovat pomoc odborníků. 

Chraňte své soukromí a zřiďte si u nás virtuální sídlo, které zaručí, že vaše adresa podnikání bude jiná než vaše bydliště. 

Jak je to s pojištěním a daněmi?

Při vedlejším podnikání máte povinnost řádně podávat daňová přiznání a odvádět daně. Odvody pro živnostníky se skládají z odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Výše odvodů závisí na výši příjmů živnostníka. Podívejte se, co o daních a pojištění potřebujete vědět.

Zdravotní pojištění

 
Pokud podnikáte při zaměstnání, minimální odvody na zdravotní pojištění za vás hradí váš zaměstnavatel. V prvním roce podnikání nemusíte odvádět žádné povinné zálohy. V dalším roce se potom stanovují zálohy. Jejich výše je určena podle skutečného příjmu a netýkají se vás minimální odvody stanovené pro hlavní výdělečnou činnost.  

Sociální pojištění 

Pokud je váš příjem z vedlejší činnosti nižší než 96 777 Kč (v roce 2023), nemusíte sociální pojištění platit. Pokud je však vyšší, musíte odvádět sociální pojištění a v dalších letech potom také měsíční zálohy, jejichž výše se bude odvíjet od vašich zisků.  

Daňové přiznání

U svého zaměstnavatele si vyžádáte "Potvrzení o zdanitelných příjmech", které doložíte k daňovému přiznání, které jako OSVČ musíte podat. Na rozdíl od hlavních OSVČ však nemůžete uplatnit paušální daň. Můžete si uplatnit paušální výdaje procentem z příjmu a různé daňové slevy. Jako zaměstnanec, který si vydělává SVČ, vyplňujete přílohu č. 1 daňového přiznání.

Výdaje a slevy

Máte možnost uplatnit paušální výdaje a různé daňové slevy. Kromě toho lze odečíst i nezdanitelné části základu daně dle zákona o dani z příjmu. U výdajového paušálu se výdaje počítají jako procento z vašich příjmů.

Jak se na podnikání při zaměstnání dívá zaměstnavatel? 

Pokud se rozhodnete podnikat při zaměstnání, je dobré si přečíst svou pracovní smlouvu. Některé smlouvy mohou obsahovat klauzule, které omezují vedlejší podnikání. V některých případech může být třeba získat písemný souhlas zaměstnavatele. Je vždy lepší být transparentní a o svém záměru informovat zaměstnavatele předem. 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti