Chcete se postavit na vlastní nohy a stát se OSVČ, ale stále váháte, jaké typy činností můžete vykonávat? Teď už nemusíme! Vše vám zodpovíme v našem článku.
Chcete se postavit na vlastní nohy a stát se osobou samostatně výdělečně činnou neboli OSVČ, ale stále váháte, jaké typy činností můžete vykonávat? Dozvíte se, jaké tato činnost nese práva, povinnosti a nezbytné podmínky. Navíc se seznámíte i se základním dělením.
Kdo je OSVČ a jaké podmínky je třeba splnit?
Osoba samostatně výdělečná činná je pojem označující v českém právním systému fyzickou osobu, která má příjmy z podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti. Je to osoba, která vykonává samostatnou výdělečnou činnost nebo při jejím výkonu spolupracuje. Jedinou podmínkou je dosažení 15 let věku a ukončení povinné školní docházky.
Typy výkonů
- podnikání v zemědělství
- živnost
- společník veřejné obchodní společnosti nebo komplementář komanditní společnosti
- výkon umělecké nebo jiné tvůrčí činnosti
Hlavní samostatně výdělečná činnost
Proč je důležité odlišit hlavní a vedlejší činnost? Týká se to především povinných odvodů za sociální a zdravotní pojištění. Tyto dvě položky patří mezi hlavní položky rozpočtu a musí se s nimi počítat. Vy, jako fyzické osoby, nejste nikde jinde zaměstnaní, nemáte žádný vedlejší příjem a daná činnost je vaším jediným zdrojem obživy.
Vedlejší samostatně výdělečná činnost
Vedlejší výdělečná činnost se od té hlavní liší a přináší i pár výhod. První z nich je fakt, že v prvním roce podnikání nemusíte odvádět povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V dalším roce podnikání se stanovují zálohy na zdravotní a sociální pojištění ze skutečně dosaženého zisku. Pokud je ale zisk nízký, nejste ani v dalším roce povinni hradit žádné zálohy za sociální pojištění.
Vedlejší výdělečná činnost probíhá v případě, kdy
- vykonáváte zaměstnání
- pobíráte invalidní nebo starobní důchod
- máte nárok na rodičovský příspěvek, peněžitou pomoc v mateřství, nebo jste na nemocenské z důvodu těhotenství a porodu
- osobně pečujete o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby
- osobně pečujete o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni 2-4, pokud se jedná o osobu blízkou, nebo žijící ve stejné domácnosti
- vykonáváte vojenskou službu, ale nejste přitom voják z povolání
- jste nezaopatřeným dítětem
Práva a povinnosti
OSVČ podniká pod svým jménem a ručí celým svým majetkem. Na rozdíl od právnické osoby se nemusí zapisovat do Obchodního rejstříku. Navíc se do určitého obratu neplatí daň z přidané hodnoty a neprokazují se ani náklady, ty se pak mohou uplatňovat paušálně.
Samostatně výdělečná činnost s sebou ale nese i povinnosti jako povinnost platit zdravotní a sociální pojištění. Za každý kalendářní rok se také předkládá přehled o příjmech a výdajích. Osoba samostatně výdělečně činná se zavazuje informovat příslušné úřady, pokud zahajuje, znovu zahajuje, ukončuje nebo provádí nějakou změnu ve své činnosti.