Jste studentem a máte nápad na podnikání, který nechcete odkládat až vystudujete? Můžete začít hned. Zjistěte, jaké budou vaše povinnosti jako OSVČ na vedlejší činnost. Podívejte se, jak si živnost získat a co jako studenti musíte splňovat, abyste mohli naplno rozjet své podnikání.

Jaké jsou podmínky pro podnikání při studiu?

Abyste se stali podnikajícím studentem, budete nejdřív ze všeho potřebovat získat živnost. Nemusíte se však strachovat, je to sice o něco složitější proces, než se nechat zaměstnat na základě smlouvy, ale rozhodně nic těžkého.

Začít podnikat můžete, pokud:

  • vám je alespoň 18 let
  • nemáte žádné nedoplatky vůči finančnímu úřadu, sociálnímu a zdravotnímu pojištění
  • jste bezúhonní (výpis z Rejstříku trestů)
  • při řemeslných a vázaných živnostech splňujete odbornou způsobilost
Podnikající studenti

U studentů se nejvíce používá volná živnost, která nemá žádné omezení. Můžete tak podnikat například v oborech, jako je focení, programování, marketing. Je však důležité si uvědomit, že pokud podnikáte při studiu, vždy se jedná o vedlejší výdělečnou činnost.

Jak získat vedlejší živnost?

Živnost získáte jednoduše – buď si zajdete osobně na živnostenský úřad, online vyplníte jednotný registrační formulář nebo můžete využít naši službu, a my za vás živnost založíme. Za vyřízení živnostenského oprávnění úřadu zaplatíte 1 000 Kč. Pokud si vyberete podat živnost formulářem, živnostenský úřad za vás ohlásí zahájení podnikání finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně i ČSSZ. Po ohlášení živnosti získáte výpis z živnostenského rejstříku a přidělené IČO.

Jaké daně, poplatky a slevy se vás týkají?

Jako student máte oproti klasickému podnikání na hlavní pracovní poměr nárok na daňové zvýhodnění. Podívejte se, co musíte o daních a dalších poplatcích vědět.

Daň z příjmu pro OSVČ studenta

Můžete si odečíst daňovou slevu na poplatníka, odpočítat si tzv. paušální výdaje procentem z příjmu až do 80 % (výše záleží na předmětu vašeho podnikání). Dále pokud jste student do 26 let, máte nárok na studentskou slevu, která je pro rok 2023 nastavena na 335 Kč měsíčně, takže za rok to činí 4 020 Kč.

Zdravotní pojištění

I když studentům do 26 let platí zdravotní pojištění stát, pokud začnete podnikat, část si musíte platit sami. Týká se vás to v okamžiku, kdy podáte první daňové přiznání. Je tak potřeba pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích. Pojišťovna za vás poté vypočítá výši doplatku.

V druhém roce podnikání při studiu už budete platit zálohy na zdravotní pojištění (na základě výšky zisku z prvního roku podnikání). Po skončení druhého roku opět na základě podaného přehledu vznikne buď přeplatek nebo nedoplatek a zjistí se nová výška záloh.

Sociální pojištění

Ve většině případů jako student nebudete muset platit sociální pojištění. Povinnost máte totiž v případě, že váš roční rozdíl mezi příjmy a výdaji přesáhne rozhodnou částku. Pro rok 2023 je tato částka stanovena na 96 777 Kč. Pokud tuto částku překročíte, zaplatíte pojištění za uplynulý rok a začnete platit měsíční zálohy.

student jako OSVČ na vedlejší činnost

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti