Máte podnikatelského ducha a přemýšlíte o podnikání v České republice, i když jste cizinec? Objevte své možnosti, jak začít podnikat, a vyberte si tu správnou právní formu pro své podnikání.
Podnikání v České republice láká mnoho cizinců díky strategické poloze země a přístupu na evropský trh. Pokud plánujete podnikání v ČR, musíte se rozhodnout, jestli vám bude stačit živnost, nebo je lepší rovnou založit firmu (nejčastěji s. r. o.). Tento článek vám poradí, která možnost je pro vás ta pravá.
Kdy vám stačí živnostenský list?
Chcete začít podnikat jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná)? Živnostenské oprávnění je ideální pro menší podnikání, kde vystupujete sami za sebe. Jedná se například o prodej výrobků, nebo poskytování služeb (doučování).
Podmínky pro získání živnostenského listu pro cizince:
- Občané EU – věk nad 18 let, právní způsobilost a bezúhonnost.
- Občané mimo EU – povolení k pobytu za účelem podnikání.
Pomůžeme vám se zřízením živnosti.
Výhody a nevýhody živnosti
Založení živnosti je jednou z nejrychlejších a nejsnazších cest, jak začít podnikat. Pro cizince z Evropského hospodářského prostoru (EHP) je navíc celý proces ještě jednodušší, protože nemusí dokládat povolení k pobytu.
Živnost má však i své nevýhody. Největší z nich je, že jako OSVČ ručíte za své podnikání celým svým majetkem. Mínusem je také fakt, že cizinci s bydlištěm mimo Evropský hospodářský prostor potřebují k založení živnosti získat doklad o pobytu, např. vízum, rozhodnutí nebo průkaz o povolení k pobytu.
Kdy je lepší založit firmu?
Pokud plánujete podnikání ve větším rozsahu a chcete zaměstnávat lidi, vhodnější variantou je založit společnost s ručením omezeným (s.r.o.).
Založení firmy s. r. o. v ČR jako cizinec:
- Budete potřebovat sídlo firmy, to může být mít i virtuální.
- Základní kapitál pro založení s.r.o. je pouze 1 Kč.
Výhody a nevýhody založení firmy:
Hlavní výhodou založení s.r.o. je omezené ručení – ručíte pouze do výše základního kapitálu, to chrání váš osobní majetek. Firma také často působí lépe a může být pro obchodní partnery atraktivnější než OSVČ.
Na druhou stranu je založení firmy časově i finančně náročnější. Kromě poplatků spojených s registrací musíte navštívit notáře. Společnost s ručením omezeným musí také vést podvojné účetnictví, každoročně pořádat valné hromady a zveřejňovat účetní závěrku, což pro vás může být další administrativní zátěž.
Sháníte virtuální sídlo? Zřiďte si ho u nás
Na závěr
Podnikání v ČR je pro cizince snadno dostupné. Ať už půjdete cestou založení živnostenského listu, nebo založení vlastní firmy. Pokud si nejste jistí, která varianta je pro vás nejlepší, nebo potřebujete pomoct s prvním krokem, neváhejte se na nás obrátit.