Založení firmy je pokaždé veliký krok a o to větší, když se na samotném zakládání podílí více lidí. Společné podnikání vám sice může přinést mnoho výhod, ale zároveň se s ním pojí i rizika a komplikace. Pokud se tedy chystáte takový krok učinit, je důležité, abyste předem zvážili všechny klíčové faktory, a byli si před samotným založením vědomi toho, na co si musíte dát pozor. Podívejte se, jak zajistit, aby vám společné podnikání fungovalo.


Je podnikání ve více lidech výhodné?

Pokud si založíte firmu ve více lidech, jednou z výhod může být sdílení odpovědnosti a pracovní zátěže s dalšími osobami. Zároveň do firmy každý ze společníků přinese své jedinečné dovednosti a zkušenosti. To může podpořit inovace a celkově zefektivnit fungování firmy.

I z pohledu finančních prostředků je více společníků výhodou. Je pravděpodobnější, že získáte potřebnou částku na rozvoj firmy a investice mnohem rychleji, než kdybyste na to byli sami.


Rizika a komplikace, které mohou nastat

I přesto, že jsme výše uvedli několik výhod, které vám podnikání ve více lidech může přinést, je potřeba zaměřit se také na druhou stranu a podívat se, jaká rizika a komplikace mohou v průběhu podnikání nastat.  

podnikání ve více lidech

Než začnete podnikat ve více lidech…

Ať už chcete začít podnikat s partou kamarádů, sourozencem, či přítelem, nejprve si ověřte, že sdílíte stejný pohled na podnikání a plně si důvěřujete. Zjistěte, jak se ostatní chovají v krizových situacích, zdali mají stejnou strategii a jestli se shodují vize, které každý z vás o budoucnosti vaší společnosti má.

Na všech těchto faktorech může stát vaše podnikání a pokud se v jednom z nich  neshodnete, měli byste zapřemýšlet, jestli do toho doopravdy chcete jít. Po čase se totiž váš pohled na podnikání může lišit víc a víc.

Kdo bude mít jakou funkci?

Další překážkou, která může nastat, je nastavení právních vztahů mezi všemi společníky. Musíte si určit, kdo bude jednatelem a kdo společníkem firmy, protože  každá z těchto rolí má jiné pravomoci a obě funkce musí být zastoupené.

Společník drží podíl ve firmě a jednatel vystupuje jménem firmy, řídí ji a rozhoduje. Společníků i jednatelů může mít firma víc, ale je důležité si tyto funkce stanovit dopředu.

Podmínky ve smlouvě jsou klíčové

Krokem, který vás dělí od samotného podnikání, je sepsání společenské smlouvy. Tuto smlouvu je vždy dobré řešit s advokátem, obzvlášť pokud bude mít firma více majitelů, a tím pádem specifické podmínky. Podle toho, kolik bude majitelů společnosti, si určete podíly firmy. V případě dvou společníků není nikdy dobré, aby byl podíl nastavený 50/50. Nejlepší je rozdělit se podle přínosu každého z majitelů.

Pro případ, že by jeden ze společníků chtěl prodat svůj podíl, zahrňte do společenské smlouvy tzv. předkupní právo, které zajistí dalším majitelům možnost odkoupit podíl přednostně, než se dostane k jiným zájemcům mimo společnost.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti