Jste na mateřské či rodičovské dovolené a chcete zažít trochu adrenalinu? Pusťte se do podnikání. Právě teď máte ideální příležitost, zrealizovat své podnikatelské plány zrealizovat.
Jste rodičem na mateřské či rodičovské dovolené a máte dítko, které vám umožní mít alespoň chvilku pro sebe? Jste šťastlivci, využijte tuto ideální příležitost a začněte podnikat. Není totiž lepší čas, kdy začít s vlastním podnikáním. V tomto období vám stát odpustí některé z poplatků, které byste za normálních okolností museli hradit. Podívejte se, jaké další výhody vám to může přinést.
Proč začít podnikat na mateřské či rodičovské?
Pokud se rozhodnete začít podnikat v těchto situacích, rozhodně neprohloupíte. Jde o podnikání na vedlejší činnost, díky čemuž získáte výhody, o které byste běžně přišli. Podívejte se na některé z nich:
- žádné minimální odvody úřadům, což znamená, že i když v průběhu roku nic nevyděláte, tak o nic nepřijdete
- naplánujete si vše podle svých potřeb a svého miminka
Proces získání živnostenského oprávnění může být pro začínající podnikatele složitý a časově náročný, nechte ho na nás.
Mateřská vs. rodičovská dovolená
Jelikož má každá situace trochu jiné podmínky pro podnikání, je důležité si nejprve ujasnit, jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Mateřská dovolená
Volno, které dostáváte od svého zaměstnavatele, abyste mohla pečovat o sebe před porodem a následně o vaše novorozeně – do 28 týdnů po porodu, než začnete čerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená
Začíná ihned po skončení mateřské dovolené a může trvat tři, nebo po domluvě se zaměstnavatelem, až čtyři roky. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o rodičovskou dovolenou ve smyslu uvolnění z práce. Nárok na rodičovský příspěvek od státu má rodič, který o dítě osobně celodenně a řádně pečuje, a to až do vyčerpání částky ve výši 300 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.
PPM (peněžitý příspěvek v mateřství) – forma nemocenského pojištění, kterou poskytuje stát těm, které očekávají narození dítěte nebo jsou novými matkami. Nárok na příspěvek máte téměř vždy jako zaměstnankyně i podnikatelky, pokud si dostatečně dlouho platíte nemocenské pojištění. To se musí platit alespoň 180 dní v posledním roce a 270 dní v posledních dvou letech před zahájením pobírání PPM.
Co potřebujete vědět?
Je důležité dát si pozor na to, jestli k vykonávání svého podnikání nepotřebujete souhlas zaměstnavatele. Ten budete nejčastěji potřebovat v případě, kdybyste chtěli začít podnikat ve stejném odvětví jako váš zaměstnavatel.
Pokud půjdete na mateřskou dovolenou už jako podnikatelka, nemůžete během čerpání PPM podnikat osobně. To však neznamená, že své podnikání musíte přerušovat, stačí když chod podnikání zajistí vaši zaměstnanci nebo spolupracující osoby.
Zároveň si ohlídejte, aby váš potomek do dvou let netrávil ve školce či jeslích více než 92 hodin měsíčně.
Jak začít podnikat?
Ze všeho nejdříve musíte získat živnostenský list, ten si zařídíte buď na živnostenském úřadě nebo to za vás uděláme my. Za ohlášení živnosti se úřadu platí poplatek 1 000 Kč. Vybrat si můžete ze čtyř variant živnosti – volná, vázaná, řemeslná a koncesovaná. Nejčastějším typem jsou živnosti volné.
Do několika dnů od ohlášení vám přijde výpis z živnostenského rejstříku, identifikační číslo a seznam činností, na které se vaše oprávnění vztahuje. Z finančního úřadu vám zašlou DIČ.
Povinnosti pro OSVČ na vedlejší činnost
Při podnikání na vedlejší činnost, nejen při mateřské, musíte vždy na konci roku podat daňové přiznání a vyplnit přehled o výši daňového základu, který je důležitý pro zdravotní a sociální pojištění. Dalším zásadním krokem jsou povinné odvody státu. Pokud však máte nárok na rodičovský příspěvek, PPM nebo nemocenskou kvůli těhotenství, stát vám některé povinné výdaje promine.
Zdravotní a sociální pojištění
Zdravotní pojištění budete platit jen jednou ročně podle skutečného výdělku, který vám vyjde při ročním zúčtování. Nemusíte tak platit žádnou minimální zálohu jako ostatní OSVČ.
U sociálního pojištění první rok neplatíte nic, ten další podle výše vašeho výdělku. Pokud nepřekročíte částku 96 777 Kč, neplatíte nic. Pokud ano, budete odvádět minimální výši měsíční zálohy, která činní 1 178 Kč.
Pojďme si to shrnout...
Jako osoba na mateřské či rodičovské dovolené musíte pro získání živnosti udělat tyto kroky:
-
ohlášení živnosti
-
registrace na finančním úřadě
-
ohlášení změn zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení
-
podat daňové přiznání
K ohlášení živnosti potřebujete sídlo, a pokud ho nechcete mít ve svém bydlišti, zřiďte si u nás virtuální sídlo.