Při samotném zrození nápadu podnikat často přichází myšlenka, který druh právní formy vybrat, abyste dosáhli co největšího úspěchu. Kdy pro vás bude výhodné OSVČ a kdy naopak s. r. o.? Anebo jaké výhody vám přinesou další formy podnikání? Připravili jsme pro vás průvodce, díky kterému si uděláte větší přehled a bude pro vás snazší se rozhodnout.

Formy podnikání rozdělujeme na dvě základní skupiny. Jsou to fyzické osoby – osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), a právnické osoby – firmy, společnosti, spolky a družstva.


Jaké máme právní formy podnikání?

  • osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)
  • společnost s ručením omezeným (s. r. o.)
  • akciová společnost (a. s.)
  • komanditní společnost (k. s.)
  • veřejná obchodní společnost (v. o. s.)

Pojďme si je představit a zjistit, jaké výhody vám jednotlivé formy podnikání přinesou a na co byste si naopak měli dát pozor.

OSVČ

Abyste se stali osobou samostatně výdělečně činnou, stačí vám živnostenské oprávnění, které rychle a jednoduše získáte na živnostenském úřadě za poplatek 1 000 Kč. Živnost dělíme na ohlašovací – ta se dále dělí na volnou, řemeslnou a vázanou, a koncesovanou. Jako OSVČ můžete podnikat buď na hlavní, nebo vedlejší činnost – například zároveň se zaměstnáním na hlavní poměr.

I přesto, že se OSVČ může zdát jako nejlepší a nejjednodušší formou podnikání, nemusí tomu tak být vždy. Hlavní nevýhodou je, že ručíte celým svým majetkem.

Společnost s ručením omezeným

Při zřizování s. r. o. budete stejně jako u OSVČ potřebovat živnostenský list, a navíc i zakladatelský dokument. Společnost vznikne až zápisem do obchodního rejstříku. S. r. o. je velmi oblíbenou formou podnikání, protože minimální základní kapitál může být pouze 1 Kč a za dluhy se ručí pouze do výše nesplaceného vkladu.

Akciová společnost

Tato forma podnikání je vhodná především pro větší společnosti. Akciová společnost má obvykle více společníků tzv. akcionářů, kteří se skládají na základní kapitál. Ten je totiž v minimální výši 2 miliony Kč. Za dluhy však neručí společníci, ale pouze zakladatel společnosti.

Základní podíl společnosti tvoří akcie. Jejich vlastník neboli akcionář se může podílet na řízení a získává podíl na zisku. Výhodou této formy je možnost obchodovat na burze a získávat kapitál od širšího okruhu investorů.

Komanditní společnost

Chystáte se podnikat ve více lidech? Komanditní společnost by pro vás mohla být tou pravou volbou. Pro její založení jsou zapotřebí minimálně dva společníci. Je specifická v tom, že se společníci dělí na komplementáře a komanditisty a obě skupiny mají ve společnosti odlišné role, práva i odpovědnosti, proto musí být zastoupené.

Komanditista – skládá základní kapitál a ručí za majetek společnosti do výše kapitálů.

Komplementář – nemusí vkládat kapitál, ale za závazky společnosti ručí celým svým majetkem.

Veřejná obchodní společnost

Stejně jako u komanditní společnosti potřebujete pro založení v. o. s. alespoň dva společníky, kteří skládají rovný podíl na základní kapitál, jehož minimální výše není určená. Za své závazky všichni společníci odpovídají rovnocenně celým svým majetkem.


Výběr právní formy podnikání je zásadní krok, který ovlivní vaše podnikání. Každá forma nabízí různé výhody a nevýhody, které musíte pečlivě zvážit. Díky našemu průvodci si uděláte větší přehled a dokážete si vybrat tu nejlepší variantu pro vaše potřeby. Potřebujete poradit se založením společnosti? Neváhejte se na nás obrátit

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti